SİNCAN ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİLERE ZİHA DESTEĞİ

Ekonomi 28.01.2023 - 02:10, Güncelleme: 28.01.2023 - 02:10
 

SİNCAN ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİLERE ZİHA DESTEĞİ

SİNCAN’DA ÇİFTÇİLER İÇİN ZİHA’LI TARIM DÖNEMİ BAŞLIYOR
 Sincan Ziraat Odası tarafından Ankara Kalkınma Ajansı destekli yapılan proje ile Ankara’da bir ilk gerçekleştiriliyor. Modern tarım uygulamalarının en yeni araçlarından olan ZİHA’lar artık Sincanlı çiftçiler için çalışacak. Sincan Ziraat Odası tarıma destek amaçlı 4 tane ZİHA ’yı envanterine kattı. Sincan Ziraat Odası tarafından Ankara Kalkınma Ajansı destekli ‘’SİNCAN İLÇESİ ZİHA İLE MODERN TARIM UYGULAMALARI PROJESİ’’ yapıldı. Proje kapsamında Ziraat Odası envanterine 4 adet Zirai İnsansız Hava aracı ( ZİHA ) kazandırıldı. ZİHA’lar Sincan Ziraat Odası üyelerinin ekili arazilerinde hastalık, zararlı, yabancı ot mücadelesinde ilaçlamada ve sıvı gübre uygulamalarında kullanılabilecek. Modern tarım uygulaması olan zirai insansız hava aracı ( ZİHA)  kullanılarak, havadan ilaçlama ve bu uygulama ile mahsule zarar veren hastalık, zararlı ve yabacı otlar ın ortadan kaldırılması için yeterli dozda zirai ilaç kullanılarak gereksiz ilaç kullanımının önlenmesi, insan ve çevre sağlığına daha az zarar verilmesi, zaman ve iş gücünden tasarruf edilmesi hedefleniyor. ZİHA’NIN TARIMA KATKISI ZİHA , tarım ve çiftçiliğin nasıl yapıldığını dönüştüren, “ hassas tarım ” olarak bilinen tarım endüstrisini oluşturan, geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olan teknolojidir. Çiftlikler ve tarım işletmeleri , drone teknolojisini kullanarak mahsul verimini artırabilir, zamandan tasarruf edebilir ve uzun vadeli başarıyı artıracak arazi yönetimi kararların alınmasını sağlayabilir. Bugün çiftçilerin başarılı olmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Su erişiminden, iklim değişikliğine, rüzgâra, toprak kalitesine, yabani otların ve böceklerin varlığına, değişen mevsim koşulları ve daha birçok faktör bulunmaktadır. ZİHA ’lar Çiftçiler in bu sorunlarını giderilmesine yardımcı olan, hızlı ve verimli çözümler sunan yüksek seviye teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde tarım arazilerinizde doğru yönetim kararları alabilir, mahsul verimliliğinizi iyileştirebilir, doğru kararlar almanızı sağlayacak zengin ve güvenilir verilere erişilebilir. Çiftçiler , zirai insansız hava araçları nı kullanarak tek bir kalkış bölgesinden tüm tarım alanının verilerine erişebilir. Toplanan veriler akıllı yazılımlarla analiz edip, verimliliği artırabilir, maliyetleri azaltabilir. Sincan Ziraat Odası tarafından verilecek bu hizmette, üyelerin tarımsal araziler ini mevcut uygulamalarına göre daha az maliyetle zirai ilaç ve gübreleme uygulaması yaparak katkı sağlaması hedefleniyor.
SİNCAN’DA ÇİFTÇİLER İÇİN ZİHA’LI TARIM DÖNEMİ BAŞLIYOR

  Sincan Ziraat Odası tarafından Ankara Kalkınma Ajansı destekli yapılan proje ile Ankara’da bir ilk gerçekleştiriliyor.

Modern tarım uygulamalarının en yeni araçlarından olan ZİHA’lar artık Sincanlı çiftçiler için çalışacak. Sincan Ziraat Odası tarıma destek amaçlı 4 tane ZİHA ’yı envanterine kattı. Sincan Ziraat Odası tarafından Ankara Kalkınma Ajansı destekli ‘’SİNCAN İLÇESİ ZİHA İLE MODERN TARIM UYGULAMALARI PROJESİ’’ yapıldı.

Proje kapsamında Ziraat Odası envanterine 4 adet Zirai İnsansız Hava aracı ( ZİHA ) kazandırıldı.

ZİHA’lar Sincan Ziraat Odası üyelerinin ekili arazilerinde hastalık, zararlı, yabancı ot mücadelesinde ilaçlamada ve sıvı gübre uygulamalarında kullanılabilecek. Modern tarım uygulaması olan zirai insansız hava aracı ( ZİHA)  kullanılarak, havadan ilaçlama ve bu uygulama ile mahsule zarar veren hastalık, zararlı ve yabacı otlar ın ortadan kaldırılması için yeterli dozda zirai ilaç kullanılarak gereksiz ilaç kullanımının önlenmesi, insan ve çevre sağlığına daha az zarar verilmesi, zaman ve iş gücünden tasarruf edilmesi hedefleniyor.

ZİHA’NIN TARIMA KATKISI ZİHA , tarım ve çiftçiliğin nasıl yapıldığını dönüştüren, “ hassas tarım ” olarak bilinen tarım endüstrisini oluşturan, geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olan teknolojidir. Çiftlikler ve tarım işletmeleri , drone teknolojisini kullanarak mahsul verimini artırabilir, zamandan tasarruf edebilir ve uzun vadeli başarıyı artıracak arazi yönetimi kararların alınmasını sağlayabilir.

Bugün çiftçilerin başarılı olmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Su erişiminden, iklim değişikliğine, rüzgâra, toprak kalitesine, yabani otların ve böceklerin varlığına, değişen mevsim koşulları ve daha birçok faktör bulunmaktadır.

ZİHA ’lar Çiftçiler in bu sorunlarını giderilmesine yardımcı olan, hızlı ve verimli çözümler sunan yüksek seviye teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde tarım arazilerinizde doğru yönetim kararları alabilir, mahsul verimliliğinizi iyileştirebilir, doğru kararlar almanızı sağlayacak zengin ve güvenilir verilere erişilebilir.

Çiftçiler , zirai insansız hava araçları nı kullanarak tek bir kalkış bölgesinden tüm tarım alanının verilerine erişebilir. Toplanan veriler akıllı yazılımlarla analiz edip, verimliliği artırabilir, maliyetleri azaltabilir. Sincan Ziraat Odası tarafından verilecek bu hizmette, üyelerin tarımsal araziler ini mevcut uygulamalarına göre daha az maliyetle zirai ilaç ve gübreleme uygulaması yaparak katkı sağlaması hedefleniyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yerelposta.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.