ANKARA'DA ULAŞIMA ZAM YOLDA

Yerel Gündem 07.01.2023 - 01:15, Güncelleme: 07.01.2023 - 01:15
 

ANKARA'DA ULAŞIMA ZAM YOLDA

Tam bilet 9,5 TL – Öğrenci bileti 4,75 TL Olacak..
ANKARA’DA ULAŞIMA ZAM YOLDA EGO Genel Müdürlüğü CNG fiyatlarındaki artıştan dolayı ulaşımda zam yapılmasının zaruri olduğunu bildiriyor.. Bu duruma göre UKOME de alınacak olan karar ile Tam bilet 9,5 TL – Öğrenci bileti 4,75 TL Olacak EGO Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ANKARA’DA ULAŞIMA ÜST ÜSTE ZAM YAPILMAMASI İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ SÜRECEK EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir. Maliyet yüzden 1000’den fazla artmıştır. EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir. CNG’DE KULLANILAN DOĞAL GAZ  TÜM TÜRKİYE’DE KULLANILAN DOĞAL GAZIN BİNDE 28’İDİR. Ankara Büyükşehir Belediyesinde yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulmuştur. EGO’da hizmet veren 1863 adet otobüsün yüzde 84’ü CNG’lidir. Bu konu otobüs filosundaki yakıt seçeneği açısından SADECE Ankara Büyükşehir Belediyesi ni ilgilendirmektedir. Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir. Bu koşullarda -üzülerek belirtiyoruz ki- tam biletin 9.5 TL, öğrenci biletinin 4.75 TL, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 TL olması ilk UKOME toplantısında gündeme alınacaktır. Bu süreçte kamu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni vergi düzenlemesi yapılması için BOTAŞ ile görüşme gerçekleştirilecektir. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacaktır. Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. DENİLDİ..
Tam bilet 9,5 TL – Öğrenci bileti 4,75 TL Olacak..

ANKARA’DA ULAŞIMA ZAM YOLDA

EGO Genel Müdürlüğü CNG fiyatlarındaki artıştan dolayı ulaşımda zam yapılmasının zaruri olduğunu bildiriyor..

Bu duruma göre UKOME de alınacak olan karar ile Tam bilet 9,5 TL – Öğrenci bileti 4,75 TL Olacak

EGO Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada

ANKARA’DA ULAŞIMA ÜST ÜSTE ZAM YAPILMAMASI İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ SÜRECEK

EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir.

Maliyet yüzden 1000’den fazla artmıştır. EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir. CNG’DE KULLANILAN DOĞAL GAZ  TÜM TÜRKİYE’DE KULLANILAN DOĞAL GAZIN BİNDE 28’İDİR.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulmuştur.

EGO’da hizmet veren 1863 adet otobüsün yüzde 84’ü CNG’lidir. Bu konu otobüs filosundaki yakıt seçeneği açısından SADECE Ankara Büyükşehir Belediyesi ni ilgilendirmektedir.

Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir.

Bu koşullarda -üzülerek belirtiyoruz ki- tam biletin 9.5 TL, öğrenci biletinin 4.75 TL, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 TL olması ilk UKOME toplantısında gündeme alınacaktır.

Bu süreçte kamu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni vergi düzenlemesi yapılması için BOTAŞ ile görüşme gerçekleştirilecektir.

Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacaktır.

Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. DENİLDİ..

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yerelposta.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.